Mój Pies Artur
18 kwietnia 2024

Słupeckie Plusowanie Potencjału Odkrywanie

Będzie się działo w Gminie Miejskiej Słupca! Wszystko za sprawą Inicjatyw Lokalnych w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Domy Kultury+ Edycja 2023

Jakie inicjatywy oddolne zostaną zrealizowane? 

Mamy wyniki!

Komisja konkursowa wytypowała do realizacji maksymalną liczbę projektów, na których realizację Miejski Dom Kultury w Słupcy pozyskał 30 tys. zł. Do konkursu wpłynęło 12 wniosków, z czego jedno zgłoszenie nie spełniało wymogów formalnych, jeden wnioskodawca złożył trzy projekty (w takiej sytuacji, zgodnie z regulaminem, mógł zostać wybrany tylko jeden projekt).

Komisja konkursowa wraz z animatorem Programu Narodowego Centrum Kultury Domy Kultury+ Edycja 2023 dokonała wyboru oddolnych inicjatyw.

Zrealizowane zostaną następujące projekty:

  1. Poszerzamy muzyczne horyzonty z Orkiestrą Dętą OSP Słupca – warsztaty muzyczne dla wszystkich chętnych, zakończone koncertem Orkiestry z udziałem DJ
  2. Warsztaty plastyczne – plener malarski dla dorosłych
  3. Czas przemyka jak muzyka – Festiwal Piosenki Dziecięcej im. Doroty Gellner
  4. Warsztaty rękodzieła „makramowo-szydełkowo” dla kobiet
  5. Współczesny miejski folk – koncert zespołów reprezentujących nurt współczesnego „folku miejskiego”
  6. Kulturalny targ – warsztaty muzyczne, koncert dla społeczności miasta na Targowisku Miejskim oraz w sali MDK dla uczniów słupeckich szkół
  7. Pokaż się – masz głos! – warsztaty wokalne dla chętnych zakończone koncertem

Dziękujemy WSZYSTKIM wnioskodawcom za udział w konkursie na inicjatywy oddolne dla Słupcy

Wyniki konkursu DK+

REALIZACJA PROJEKTÓW

Przypomnijmy, że komisja konkursowa wytypowała do realizacji maksymalną liczbę projektów, na których realizację Miejski Dom Kultury w Słupcy pozyskał 30 tys. zł. W konkursie wpłynęło 12 wniosków, z czego jedno zgłoszenie nie spełniało wymogów formalnych, jeden wnioskodawca złożył trzy projekty (w takiej sytuacji, zgodnie z regulaminem, mógł zostać wybrany tylko jeden projekt). Dwa zgłoszone projekty – dotyczące rękodzieła – zostały połączone w jeden.

1 września 2023 r. – na placu przy MDK Słupca, odbył się pierwszy koncert w ramach tego właśnie projektu – MIEJSKI FOLK. Był to koncert dwóch zespołów reprezentujących nurt współczesnego „folku miejskiego”: Mind’s Mirrors z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy oraz poznański team „Niesamowita sprawa”. Pomysłodawcą koncertu był Bartek Szulczyński.   

17 września 2023 r. – na placu przy MDK Słupca, odbył się drugi koncert w ramach projektu NCK DK+. Tym razem dla publiczności wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Słupca z DJ Maciejem Śmiechowskim. Była to pierwsza tego typu inicjatywa muzyczna – połączenie brzmienia instrumentów dętych i perkusyjnych z bitami DJ. Wcześniej muzycy odbyli warsztaty muzyczne, do udziału w których zaprosili mieszkańców miasta. 

24 września 2023 r. – odbył się koncert podsumowujący dwudniowe warsztaty wokalne (22-23.09), które zainicjowała Danuta Tkaczyk, a prowadziła Weronika Radniecka z Miłoszem Koślakiem z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Inicjatywa lokalna „Pokaż się – masz głos!” spotkała się z uznaniem uczestniczek, które nabyły nowe umiejętności wokalne, ale również podniosły już te zdobyte wcześniej. Dziewięć dziewcząt, w wieku 7-13 lat, zaprezentowało się w występach solowych oraz we wspólnie wykonanej piosence.    

Projekt inicjatywy lokalnej zgłoszonej przez Zenobię Strugalską w ramach programu Narodowe Centrum Kultury Domy Kultury+

W dniach 25 do 26 września 2023 odbywał się plener malarski z udziałem osób aktywnie malujących. Na płótnach pojawiły się m.in. kościoły, Jezioro Słupeckie oraz inne znane słupczanom miejsca. 

Efekty prac można było podziwiać na wystawie poplenerowej w holu MDK Słupca – do końca października 2023.

Wrzesień/październik 2023 – Realizacja Inicjatywy Lokalnej w ramach programu Narodowego Centrum Kultury warsztaty „Makramowo-szydełkowo” dla kobiet cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Mistrzyni szydełka Aleksandra Nowak, w trakcie trzech warsztatowych spotkań, uczyła panie, jak wykonać torebkę. Natomiast pod okiem Patrycji Górskiej, także w trakcie trzech warsztatów, powstały sznurkowe kwietniki, lampiony i łapacze snów. 

6 października 2023 – W ramach programu Narodowego Centrum Kultury Domy Kultury + odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej im. Doroty Gellner. Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie „Nasze dzieci” działające przy Przedszkolu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Doroty Gellner w Słupcy.

W Festiwalu wzięły udział przedszkolaki z wszystkich słupeckich przedszkoli (25 dzieci), a ich występom przysłuchiwało się jury, w składzie: Joanna Gajdzińska i Przemysław Stadnik.

Dzieci bawiła bajkowa postać, prosto z wiersza poetki „Gryzmoł” w towarzystwie uroczych nutek. Autorką ilustracji Gryzmoła jest Ewa Poklewska-Koziełło. 

Na scenie MDK Słupca, oczywiście w utworach Doroty Gellner, zaprezentowali się: Ela Golimowska (Przedszkole Niepubliczne Miś Uszatek Słupca), Ola Wilkowska (Przedszkole Nr 1), Hania Cedro (Przedszkole Publiczne Kreskówka), Nadia Radecka (Niepubliczne Przedszkole Bajka), Hania Lewandowska (Przedszkole Nr 2 Miś), Tereska Grobelna (Niepubliczne Przedszkole Bajka), Iga Mrozińska (Przedszkole nr 4 Jarzębinka), Zoja Wiatrowska (Przedszkole Nr1), Lena Noskowicz (Przedszkole Miś), Zosia Sobczak (Przedszkole Nr 1), Klara Górna (Przedszkole Nr 1), Hania Brzewińska (Przedszkole Nr 2 Miś), Malwina Ładowska (Przedszkole Publiczne Kreskówka. Słupca), Kaja Figas, Melania Waszak, Otylia Heidrych (Przedszkole Nr 4 Jarzębinka), Kuba Numberg (Przedszkole Nr 2 Miś), Igor Piotrowski (Przedszkole Nr 1), Marianna Fiłoc (Przedszkole Nr 2 Miś), Milena Koperska (Przedszkole Publiczne Kreskówka), Ola Burlaga (Niepubliczne Przedszkole Bajka), Gabrysia Juszczak (Przedszkole Nr 1), Pola Suliburska-Szpakowska (Przedszkole Publiczne Kreskówka) i Marysia Lubańska (Przedszkole Nr 1). 

Do koncertu Finałowego, który odbył się 20 października 2023 r. w MDK Słupca, zakwalifikowali się: Ela Golimowska, Ola Wilkowska, Nadia Radecka, Hania Lewandowska, Tereska Grobelna, Iga Mrozińska, Zoja Wiatrowska, Hania Brzewińska, Malwina Ładowska, Kaja Figas, Melania Waszak, Otylia Heidrych, Igor Piotrowski, Milena Koperska, Pola Suliburska-Szpakowska i Marysia Lubańska. 

Konkursowy koncert był wspaniały. Wybrzmiały największe przeboje z tekstami Doroty Gellner, takie jak: „Zuzia lalka nie duża”, „A ja rosnę i rosnę”, „Ogórek wąsaty”, ale także nowsze piosenki, które mają cudowne, mądre teksty, do tego okraszone wspaniałą muzyką. To była prawdziwa piosenka dziecięca. Gratulacje dla wszystkich małych wokalistów, ich rodziców i nauczycieli. 

Dyplomy i nagrody – książki z wierszami Doroty Gellner Wydawnicywa Bajka otrzymały wszystkie dzieci.

20 października 2023 – finał Festiwalu.

W finałowym koncercie Festiwalu wzięło udział 15 przedszkolaków wyłonionych w eliminacjach 6 października.

Występom dzieci przysłuchiwało się wyjątkowe jury, w składzie: Dorota Gellner – pisarka, Adam Skorupka – kompozytor oraz Krystian Weber – muzyk i instruktor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

W utworach, oczywiście Doroty Gellner, zaprezentowali się: Marysia Lubańska, Ola Wilkowska, Igor Piotrowski i Zoja Wiatrowska z Przedszkola Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Doroty Gellner w Słupcy, Hania Brzewińska i Hania Lewandowska z Przedszkola Nr 2 Miś w Słupcy, Pola Suliburska-Szpakowska i Malwina Ładowska z Przedszkola Publicznego Nr 3 Kreskówka w Słupcy, Teresa Grobelna i Nadia Radecka z Niepublicznego Przedszkola Bajka w Słupcy, Melania Waszak, Iga Mrozińska, Kaja Fagas i Otylia Heidrych z Przedszkola Nr 4 Jarzębinka w Słupcy, Elżbieta Golimowska z Przedszkola Niepublicznego Miś Uszatek w Słupcy.

Finałowy koncert, jak podkreślili jurorzy, był wspaniały. Dzieci zaprezentowały się naprawdę doskonale. Gratulacje dla wszystkich małych wokalistów, ich rodziców i nauczycieli.

Specjalne Wyróżnienia – Statuetki Gryzmoła, otrzymały trzy wyjątkowe wokalistki: Teresa Grobelna, Nadia Radecka i Iga Mrozińska; Nagrodę Specjalną – książkę autorstwa Doroty Gellner z jej autografem otrzymała Elżbieta Golimowska, a Melania Waszak – lalkę ufundowaną przez Tadeusza Markiewicza – przewodniczącego Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miasta Słupcy.

Wszyscy Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody – książki z wierszami Doroty Gellner; natomiast nauczyciele, którzy przygotowali małych wokalistów, otrzymali książki z piosenkami Doroty Gellner i muzyką i w aranżacji Adama Skorupki „Muzyczna podróż przez pory roku”.

Podziękowania dla Przemysława Kwiatkowskiego za obsługę techniczną Festiwalu.

Kulturalny Targ – lokalna inicjatywa zgłoszona została przez Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupcy.

Społeczność szkoły zaplanowała warsztaty muzyczne oraz koncert (17.10.2023) w przestrzeni miejskiej, na słupeckim targowisku.

Młodzi artyści, tworzący zespół Mind’s Mirrors: Anna Koziorowska /gitara basowa, śpiew, perkusja/, Antoni Górski /perkusja, gitara basowa/, Dominik Stadnik /gitara elektryczna/ i Kamil Marciniak /śpiew, gitara basowa/ dali znakomity koncert, jakiego jeszcze nasze miejskie targowisko nie widziało i nie słyszało.

Mieszkańcy, który robili zwyczajowo na targu zakupy, zatrzymywali się z zaciekawieniem i chwalili tę niecodzienną inicjatywę.

Wśród targowego gwaru, pomiędzy pietruszką, koprem, pomidorami i kapustą wybrzmiały znane przeboje, które rozgoniły jesienne chmury i wywoływały uśmiech na twarzach handlujących i kupujących.

Skip to content