Furiosa
28 maja 2024

Orkiestra Dęta OSP Słupca

Orkiestra Dęta OSP powstała wraz z jednostką bojową w 1893 r. Pierwszym kapelmistrzem był Józef Baśkiewicz.

Historia działania Orkiestry ściśle wiąże się z dziejami historycznymi Polski. Orkiestra działa od momentu powstania do wybuchu I wojny światowej, później w latach międzywojennych, a po zakończeniu II wojny światowej funkcjonuje do 1970 r. Od roku 1978 funkcję kapelmistrza przejmuje nauczyciel muzyki Józef January Jasiński.

Szczytowy okres rozwoju Orkiestry to rok 1990 – związany z 700-leciem nadania praw miastu Słupca. W 1999r. prezesem i kierownikiem artystycznym zostaje Józef January Jasiński, a kapelmistrzem jego syn – Jan Jasiński.

Orkiestra, jako najstarszy zespół artystyczny i chluba miasta Słupcy, bierze udział w uroczystościach państwowych, strażackich, kościelnych oraz imprezach masowych. Prezentuje publiczności przebogaty repertuar wykonując muzykę dawną, współczesną, klasyczną i rozrywkową. Orkiestra uczestniczy także w przeglądach, turniejach i festiwalach orkiestr dętych na terenie całego kraju i za granicą zdobywając czołowe lokaty w koncertach, marszach pochodowych i musztrze paradnej.

Odwiedzili kilkukrotnie naszych sąsiadów – Niemcy oraz Czechy. Byli również w Bułgarii, Gracji, Węgrzech czy Chorwacji. Zespół koncertuje od Pomorza aż po góry! Na swoim koncie Orkiestra ma również 5 płyt, a część utworów można odsłuchać na YouTube lub Facebooku. Orkiestra zachęca również do obserwowania jej Instagrama.

Wraz z Gminą Miejską Słupca Orkiestra organizuje Festiwal Orkiestr Dętych, trwający już 11 lat. W tym czasie odwiedziły nas Orkiestry z Kłodawy, Swarzędza, Sompolna, Kleczewa, Przemętu, Lądku, Sanoku, Brześcia Kujawskiego, Rostarzewa czy Warki. Zespoły za granicy Czechy, Litwa, Łotwa, Szwecja, Bułgaria, Dania i Ukraina. Impreza towarzyszy Wawrzynkom Słupeckim.

Naszej orkiestrze Dętej towarzyszą urocze mażoretki:

Grupa mażoretek powstała w 1994 roku. Od tamtej pory mażoretki towarzyszą orkiestrze na ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach, festiwalach
i koncertach. Czynnie biorą udział w uroczystościach miejskich na przemarszach i występach. Aktualnie grupę tworzy 12 dziewcząt, które łączy chęć do nauki
i rozwoju oraz miłość do tańca i muzyki. 9 kwietnia 2016 roku zdobyły III miejsce w kategorii Mażoretki Klasyczne Seniorki na V Otwartych Mistrzostwach Tańca Mażoretkowego we Wschowie. W sierpniu tego samego roku wzięły udział w warsztatach tanecznych dla mażoretek we Wrześni. W tym roku grupa wzięła udział w X Otwartych Mistrzostwach Mażoretek Polski Zachodniej
w miejscowości Góra.

W 2015 roku powstała młodsza grupa taneczna składająca się z ambitnych
i pełnych energii dziewczynek. Grupa uczestniczy razem z mażoretkami
i orkiestrą w miejskich koncertach czy przemarszach. Od 2019 roku obie grupy taneczne ćwiczą pod okiem Nicol Franczyk – 25letniej absolwentki AWF na kierunku Taniec w kulturze fizycznej. Była tancerką jednego z najbardziej prestiżowych zespołów mażoretkowych ZYGZAK Czerwonka-Leszczyny zdobywającego liczne nagrody w Europie i na świecie.

 

Bieżące osiągnięcia Orkiestry

 

2016 – Laur Eksperta za działalność artystyczną

2016 – XXIV Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych w Połczynie Zdrój – I miejsce
2017 – XXIV Ogólnopolski Festiwal Orkiestr OSP w Częstochowie – srebrny medal
2018 – XXV Regionalny Festiwal Orkiestr Dętych w Połczynie Zdrój – I miejsce

2019 – Międzynarodowy festiwal Orkiestr Dętych w Niemczech – III miejsce

2020 – Ogólnopolski Zdalny Festiwal Orkiestr OSP – srebrne pasmo (oraz nagroda pieniężna za którą został zakupiony saksofon barytonowy)

2021 – Przegląd Orkiestr Dętych Kijewo Królewskie – I miejsce

 

 

Skip to content