IDA wystąpiła na scenie Miejskiego Domu Kultury w Słupcy

Na scenie Miejskiego Domu Kultury w Słupcy, 1 lutego 2018 r., miał miejsce koncert szczególny – inauguracja promocyjnej trasy koncertowej IDY – Anny Komin, słupczanki, która swoją artystyczną, wokalną przygodę rozpoczynała właśnie na scenie słupeckiego MDK na początku lat 90-tych XX wieku. Koncert ten zakończył Finałową Galę Plebiscytu SŁUPCZANIN ROKU 2017.

Recital IDY zgromadził komplet publiczności. Artystka stworzyła wraz z wyśmienitymi muzykami niepowtarzalny klimat, którym zaczarowała słuchaczy, którzy owacyjnie reagowali na niezwykłe wykonania kolejnych utworów. Ania Komin w październiku 2017 r. wydała płytę „Prosta historia” – jest to pierwsza płyta wokalistki, którą muzycznie wsparli znakomici muzycy m.in. Maciej Muraszko i Kuba Frydrych.

Nasza Ania, możemy tak o Niej mówić, przyjęła artystyczny pseudonim IDA. Kilka sów o Niej – Swoją drogę muzyczną rozpoczęła w słupeckiej szkole muzycznej j, gdzie uczyła się w klasie fortepianu Andrzeja Wójcińskiego; jest też absolwentką SP 3 i LO Słupca.

Na łamach Gazety Słupeckiej wypowiedziała się tak – Mam do Słupcy ogromny sentyment i zawsze, gdy ją odwiedzam nie mogę się nadziwić, jak bardzo zmieniła się od czasu mojej wyprowadzki 15 lat temu. Odnoszę jednak wrażenie, że choć tak wypiękniała, brakuje w niej dziś takich miejsc, jakie mieliśmy kiedyś, jak chociażby Gino i Karczma. Dużo się tam działo koncertowo, muzycznie, do dziś pamiętam występy Tomka Lipińskiego czy jazzowe koncerty muzyków z Poznania. Na parkiecie zawsze tańczyło się do muzyki dziś uznawanej za wybitnie niszową. Dużo z tamtych czasów wyniosłam, także muzycznie, więc trochę szkoda, że dziś dzieciaki nie mają w Słupcy takich miejsc, gdzie mogłyby poznać brzmienia spoza mainstreamu.

Podczas recitalu w Słupcy publiczność usłyszała piosenki z debiutanckiego albumu IDY „Prosta historia”. – To taki mój muzyczny pamiętnik. Najstarszy utwór, jaki trafił na ten album napisany był ponad 10 lat temu. Oprócz moich własnych tekstów i muzyki na płycie znalazły się także teksty Stanisławy Celińskiej, aktorki i pieśniarki, oraz Doroty Czupkiewicz. Można więc powiedzieć, że tekstowo jest to zdecydowanie kobiecy album. Na polu muzycznym i producenckim wspomógł mnie wspomniany Maciek Muraszko. Singiel „Będę inna”,  promujący płytę, wybrał Marek Niedźwiecki z radiowej Trójki.

Na płycie znajduje się jedenaście autorskich kompozycji doskonale odzwierciedlających charakter Idy. Melancholia i nieskomplikowane melodie przeplatają się z rytmem i energią, tworząc kompilację różnorodną, ale i bezpretensjonalną. Przepełniona emocjami muzyczna podróż z pogranicza alternatywy, folku i akustycznego popu. W produkcji płyty Idę wspomagał Maciej Muraszko, odpowiedzialny za sukces ostatnich płyt Stanisławy Celińskiej, znany z projektów Psychodancing z Maciejem Maleńczukiem, producent nowego albumu Maryli Rodowicz.

Foto: Katarzyna Rybicka