15. października br. w Miejskim Domu Kultury w Słupcy odbyła się premiera czarnego teatru Akademii Wyobraźni z Wrocławia.
Jest to forma teatru, w którym postaci i przedmioty wyczarowywane są dzięki zastosowaniu światła ultrafioletowego.
Technika czarnego teatru najbardziej popularna jest w Czechach.
Aktorzy z Akademii Wyobraźni od wielu lat współpracują z czarnym teatrem czeskim. Celem ich działań jest przybliżanie teatru dzieciom z małych miasteczek w ramach programu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego.
Dla słupeckiej publiczności artyści przygotowali spektakl zatytułowany „Opowieści z mchu i paproci”.
Wartka akcja i dowcipny scenariusz odnoszący się do znanych dzieciom bajek i powiedzonek, oglądany był z dużym zainteresowaniem przez młodszych i starszych widzów. Oddziaływujące na wyobraźnię dziecka lalki wywoływały żywe komentarze, a z niektórymi widownia nawiązywała dialog. Ulubioną postacią okazał się ślimak, którego kształty, animacja, kolorystyka i język jakim się posługiwał zainteresowały nawet gimnazjalistów. Dużym zaskoczeniem był fakt, że wszystkie zjawy i dziwy wyczarowywało dwóch aktorów, a wszyscy odnosili wrażenie, że za kurtynką jest ich czterech.
Pokaz zakończył się warsztatami dotyczącymi czarnego teatru. Dzieci uczyły się robić lalki, które malowały i animowały w światłach ultrafioletowych.
Z czarnym teatrem po raz pierwszy w Słupcy zapoznało się ok. 500 widzów, w tym dzieci z Przedszkoli: „Miś”, przedszkola w Młodziejewicach, Wólce i Zagórowie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1, a także zespoły teatralne z MDK w Słupcy.