The_Watchers
21 czerwca 2024

34. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”

W dniach 22 – 25. maja słupecki zespół teatralny „Psia Kość”  z Miejskiego Domu Kultury już po raz kolejny wziął udział w 34. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”, który odbył się w Łodzi. Młodzi słupczanie konkurowali aż z 16 zespołami z całego kraju. Wystawiony przez artystów spektakl pt. „Nasze, Wasze, Wspólne” wywarł na jury ogromne wrażenie.

Poniżej prezentujemy fragment obszernego werdyktu jurorów, który opublikowany został w festiwalowej gazetce:

„Grupa ze Słupcy miała bardzo interesujący i odważny pomysł na spektakl. Myślę, że Dziatwa jest m.in. po to, aby takie odważne pomysły weryfikować z publicznością i uczyć się, korzystając ze zdobywanego na niej doświadczenia.

Mamy w tym przedstawieniu dwie sytuacje. Po pierwsze jest spór o przestrzeń do zabawy (o ile dobrze pamiętam chodzi o boisko) oraz pokojowa próba jego rozwiązania, co już się chwali. Po drugie, są bajkowe opowieści o zwierzętach, a przede wszystkim o Bajbunie Mądrym – szympansie co wielkim mądralą był – niosące ze sobą bardzo jasne przesłania, dotyczące najważniejszych wartości, którymi należy kierować się w życiu.

Dookoła tego jest całkiem funkcjonalna, prosta, ale dobrze wykorzystana scenografia, czyli drabiny – gdyby nie budowniczowie wynaleziono by je w teatrze. W spektaklu mamy bardzo dobrze zrobioną muzykę, która jest w nim dużą wartością. Zawsze lepiej jest grać samemu niż odtwarzać coś z płyt. Ogólnie widać, że grupa włożyła w przedstawienie dużo rzetelnej i dobrej teatralnej pracy. Udało się stworzyć przedstawienie, które z powodzeniem można prezentować szerszej publiczności – sukces, brawo! (…)

Skip to content